Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
A Lehet Más a Politika hátrányosnak nevezte az orosz kölcsön feltételeit, amit a paksi atomerőmű bővítéshez vesz fel Magyarország. Szél Bernadett példátlanul keménynek nevezte a szerződést, amelyben Magyarországnak nincs semmilyen alkupozíciója. Szerintük a hitel esetleges késedelmes törlesztése esetén csődbe is mehet az ország.
Az LMP véleménye szerint az orosz kormány által jóváhagyott, a paksi bővítéshez kapcsolódó 10 milliárd eurós kölcsön feltételei hátrányosak Magyarország számára – írta Szél Bernadett. Az ellenzéki párt társelnöke úgy fogalmaz: a hitelfeltételek egyoldalúak, késedelmes teljesítés vagy fizetés esetén Magyarország rosszul, Oroszország pedig jól jár. A politikusnő szerint a szerződés elfogadhatatlan pontjai közé tartozik, hogy 2026-tól akkor is fizetni kell, ha nem készül el addigra az erőmű, holott a magyar kormány szerint a törlesztés fedezete elvileg az erőműben termelt áram lenne.
Szél Bernadett a pénzügyi feltételeket példátlanul keményeknek nevezi. Felhívja a figyelmet, hogy 15 napot meghaladó fizetési késedelem esetén a büntetőkamat 150 százalékos, a 180 napot meghaladó késedelem esetén pedig az orosz fél a teljes tartozást is követelheti, „ami akár csődbe is döntheti a magyar államot”. Szerinte amennyiben a hitel futamideje alatt módosítani kellene a szerződést, akkor Magyarország semmiféle alkupozícióval nem fog rendelkezni. Az LMP tudni akarja, hogy a hitelfeltételek mögött milyen hazai számítások vannak, ezért közérdekű adatigényléssel fordul a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz, az MVM Zrt-hez, valamint az MVM Paks II. Zrt-hez – hangsúlyozza a társelnök.
Ahogy mi is megírtuk, a csütörtökön nyilvánosságra kerülő szerződés alapján 10 milliárd euró értékű állami hitelnyújtásról szóló a két ország kormánya közti megállapodás. Ez alapján már ettől az évtől fizetni kell az oroszoknak a hitelért. A felhasznált hitelt és annak kamatait legkésőbb 2026. március 15-től kell Magyarországnak törleszteni 21 éven át.